Fudbal može biti mnogo više od igre na terenu – može biti sredstvo za izgradnju snažnih, etičkih i celovitih mladih osoba. Duboko ukorenjena u konceptu holističkog razvoja, ova vizija u mnogim zemljama ostaje teoretski ideal. Kako bi se teorija transformisala u praksu, projektni tim se odlučio za izradu brošure koja će služiti kao teoretski i iskustveni vodič za trenere.
Na čelu ovog zahtevnog poduhvata nalaze se stručnjaci iz različitih institucija: Dragan Atanasov s Univerziteta Singidunum u Beogradu, Lenče Veličkovska s Fakulteta za fizičku kulturu u Skoplju, Rita Nunes iz Ginásio Clube Português i Mustafa Levent İnce s Middle East Technical University u Ankari.
Ali, kako teorija bez prakse ostaje nema, uključili smo i trening eksperte. Saradnja je postavljena s trenerima iz različitih fudbalskih klubova: Nikola Jovanović iz FK Grafičar, Sanjin Mešić iz FK Željezničar, Hristos Dokov iz PFC Ludogorets, Erdem Erdal iz FK Antalyaspor i Marko Radanić iz HNK Gorica. Oni će premostiti jaz između teorije i prakse, testirati modele, pružiti dragocene savete iz prakse i pomoći u implementaciji teorijskih saznanja.
Naša brošura neće samo teoretski obrazlagati principe holističkog razvoja, već će nuditi i praktična rešenja, savete i metode testirane na terenu. Prava snaga brošure leži u temeljitosti i konsenzusu. Brosura će biti validirana od strane 40 trenera i stručnjaka s ciljem da postane neprocenjiv alat u rukama onih koji oblikuju buduće sportske talente. Cilj nam je da svaki trener, uz pomoć ove brošure, postane bolji pedagog, stručnjak za upravljanje izazovima u smislu celokupnog razvoja mladih i mentor koji će znati kako da najbolje iskoristi znanje i iskustvo kolega. U jednostavnim rečima, ova brošura je kao kompas za trenere.
Za integritet i etički okvir ovog projekta zadužen je stručnjak za ljudska prava Goran Beus Richembergh, koji će kreirati etičke kodekse prilagođene specifičnostima fudbala i potrebama trenerske zajednice. Etički kodeksi će obuhvatiti klubove, roditelje i decu.
Brošura i etički kodeksi prate UEFA smernice za rad sa mladima i decom.
Pilotiranje ideje započeto je još 2021. godine, da bi se suštinski pomaci napravili po dobijanju sveobuhvatnog istraživanja, kojim je koordinirao Institut za filozofiju i društvenu teoriju Univerziteta u Beogradu.
Sav materijal za brošuru biće testiran iz prve ruke, na skupu trenera u Srbiji. Do kraja godine planiramo da finaliziramo sadržaj brošure, a početak 2024. rezervisan je za njen dizajn i pripremu za štampanje. Lansiranje završne verzije očekuje se u septembru 2024. U međuvremenu će uslediti radionice i vebinari kao deo procesa promocije, edukacije i testiranja brošure na terenu da bi se na kraju kreirala finalna verzija.